Tajná ukázka – deník vděčnosti

Online sebekoučovací program

Ovládni svůj čas

TAJNÁ UKÁZKA - DENÍK VDĚČNOSTI

1. KROK: Zvýšení produktivity i spokojenosti pomocí optimismu

 Podívejte se na video.

Díky němu pochopíte, jak Vám optimismus zvyšuje produktivitu, kreativitu i intelekt. A čeká Vás mini test Vašeho způsobu myšlení.

Nejdůležitější myšlenky k zapamatování:

 • Pozitivní prostředí má na náš mozek mnohem příznivější vliv. Třeba se prokázalo, že je v něm mozek o 31% produktivnější.
 • Optimismu se můžeme naučit.
 • Naše dlouhodobé štěstí je ovlivňováno vnějším prostředím jen z 10%. Zbytek, tedy 90 % naší životní spokojenosti je ovlivňováno tím, jak mozek svět kolem nás zpracovává.
 • Optimisté jsou v porovnání s pesimisty ve výhodě.

2. KROK: Deník vděčnosti

 Podívejte se na video.

Seznámíte se v něm s jednoduchou technikou, díky níž můžete v pouhých 2 minutách svého času po 21 dnů v řadě přeprogramovat svůj mozek tak, aby ve svém okolí přednostně vyhledával pozitiva před negativy. To mu umožní lépe pracovat. Přispěje to také k Vaší životní spokojenosti.

NÁVOD: Vedení deníku vděčnosti krok za krokem:

 1. Zvolte si nástroj (sešit, blok, …), do kterého si budete věci, za které jste vděční, zapisovat.
 2. Naplánujte si, kdy si budete do deníku zapisovat (večer před spaním, ráno po probuzení, cestou z práce ve vlaku apod.).
 3. Vytiskněte či si překreslete si do svého deníku účetnictví návyku (viz ukázka →). To Vám pomůže s deníkem vděčnosti nepřestat.
 4. Ve Vámi vybraný čas si zapište, za co jste ten den vděční.
 5. Cílem je zapisovat si min. 3 věci každý den. Vzhledem k tomu, jak je pro náš mozek vytváření návyků náročné, však doporučuji začít na nižším počtu. První týdny proto stačí zapisovat min. 1 věc, za kterou jste vděční.
 6. Jakmile zapíšete, odměňte se fajfkou v účetnictví návyků (ideálně zelenou).
 7. Pokud jste vynechali, nezbývá, než to opticky vyjádřit křížkem (nejlépe červeným).
 8. Jakmile budete mít 21 zelených fajfek v řadě, je čas přejít na vyšší úroveň. Začněte si zapisovat min. 2 věci, za které jste vděční.
 9. A po dalších 21 úspěšných dnech se dostanete na zápis min. 3 věcí, za které jste vděční.

Pomůcky pro vedení deníku vděčnosti:

Stáhněte si účetnictví návyku:

ucetnictvi-navyku-docucetnictvi-navyku-pdf

Vytiskněte si text do zápisníku:

denik_vdecnosti

Doplnění pro zájemce:

← Pokud by Vás o deníku vděčnosti zajímalo více, můžete se podívat na doplňující video z Tedu.

Mobilní aplikace

Doporučuji vést si deník v papírové podobě. Pokud si něco zapíšeme rukou má to pro náš mozek větší váhu a snáze si to zapamatujeme. Pokud však trváte na elektronické podobě, můžete využít tyto aplikace: 

 • Pro iPhone Trackyourhapiness.org, která vás bude jeden měsíc v pravidelných intervalech zpovídat a poté vám pošle vyhodnocení – jestli jste šťastnější v práci nebo třeba na obědě a jaký vliv má na váš pocit štěstí délka spánku.
 • Pro Android například BlissGratitude Journal, do níž si můžete zapisovat nejen tři pozitivní věci každý den, ale i vlastní cíle, obavy apod.
 • Existuje také česká aplikace Flow-list vycházející z konceptu Konec prokrastinace.

V případě jakýchkoliv dotazů mne neváhejte kontaktovat: Zuzka Ježková, e-mail: inspirace@zuzanajezkova.cz, telefon: +420 777 863 955 (Po-Pá: 9 -17 hod).